Extra Questions for Class 6 Maths revision becomes an easy task during the annual exam. Students who find it challenging to understand the basics of the chapter must practice all the essential questions to understand better. These crucial questions and answers on Knowing Our Numbers Class 6 Maths can aid the students’ preparation through the concepts of this chapter 1. https://meritbatch.com/knowing-our-numbers-class-6-extra-questions/
NCERT Class 6 Maths Chapter 10 Extra Questions and Answers
Extra Questions for Class 6 Maths Chapter 10 Mensuration
Mensuration Class 6 Extra Questions Very Short Answer Type
Mensuration Class 6 Extra Questions Question 1.
The perimeter of a square is 64 cm. Find the length of each side.
Solution:
Perimeter of the square = 64 cm
Mensuration Questions For Class 6 Question 2.
Length and breadth of a rectangular table-top are 36 cm and 24 cm respectively. Find its perimeter.
Solution:
Length of the rectangular table-top = 36 cm
and its breadth = 24 cm.
∴ Perimeter of the table-top = 2 [length + breadth]
= 2 [36 cm + 24 cm]
= 2 x 60 cm = 120 cm.
Class 6 Maths Chapter 10 Extra Questions Question 3.
Which of the following figure has greater perimeter?
Solution:
Fig. (i) Perimeter of the square = 4 x side
= 4 x 4 cm = 16 cm
Fig. (ii) Perimeter of the rectangle
= 2 [length + breadth]
= 2[8 cm + 3 cm]
= 2 x 11 cm = 22 cm
Since 22 cm > 16 cm
∴ Rectangle has greater perimeter than the square.
Mensuration Class 6 Questions Question 4.
How much distance will you have to travel in going around each of the following figures?
Solution:
Distance travelled in going around Fig. (i)
= 12 cm + 3 cm + 12 cm + 3 cm = 30 cm
Distance travelled in going around Fig. (ii)
= 6 cm + 4 cm + 4 cm + 4 cm = 18 cm
Class 6 Maths Mensuration Extra Questions Question 5.
Find the perimeter of a square whose side is 15 cm.
Solution:
Side of the square = 15 cm
∴ Perimeter of the square = 15 cm x 4 = 60 cm
Mensuration Class 6 Extra Questions With Answers Question 6.
Find the cost of fencing a rectangular park 300 m long and 200 m wide at the rate of ₹4 per metre.
Solution:
Length of the park = 300 m
Breadth = 200 m
∴ Perimeter of the park = 2 [length + breadth]
= 2 [300 m + 200 m]
= 2 x 500 m = 1000 m.
Cost of fencing the rectangular park = 1000 x 4 = ₹4000
Class 6 Maths Ch 10 Extra Questions Question 7.
Find the area of a square field whose each side is 150 m.
Solution:
Side of the square field = 150 m
∴ Area of the square field = Side x Side
= 150 m x 150 m
= 22500 sq m.
Mensuration Class 6 Worksheet Question 8.
Length and breadth of a rectangular paper are 22 cm and 10 cm respectively. Find the area of the paper.
Solution:
Length of the rectangular paper = 22 cm
Breadth = 10 cm
∴ Area of the rectangular paper = length x breadth
= 22 cm x 10 cm
= 220 sq cm.
Mensuration Class 6 Extra Questions Short Answer Type
Questions On Mensuration For Class 6 Question 9.
Find the length of a rectangle given that its perimeter is 880 m and breadth is 88 m.
Solution:
Perimeter of the rectangle = 2 [length + breadth]
∴ 2 [length + breadth] = 880
length + breadth = 880 ÷ 2 = 440
∵ Breadth = 88 m
∴ Length = 440 m – 88 m = 352 m
Hence, the required length = 352 m.
Class 6 Mensuration Questions Question 10.
How many trees can be planted at a distance of 6 metres each around a rectangular plot whose length is 120 m and breadth is 90 m?
Solution:
Length of the rectangular plot = 120 m
Breadth = 90 m
∴ Perimeter of the rectangular plot
= 2 [length + breadth]
= 2 [120 m + 90 m]
= 2 x 210 m = 420 m
Now distance between two trees = 6 m
∴ Number of trees around the rectangular plot = 420 m ÷ 6 m = 70
Extra Questions Of Mensuration Class 6 Question 11.
A rectangular park is 30 metres long and 20 metres broad. A steel wire fence is put up all around it. Find the cost of putting the fence at the rate of ₹15 per metre.
Solution:
Length of the rectangular park = 30 m
Breadth = 20 m
∴ Perimeter of the rectangular park = 2(length + breadth)
= 2 [30 + 20] = 2 x 50 m = 100 m
∴ Cost of fencing all around the park = ₹15 x 100 = ₹1500
Class 6 Mensuration Questions Pdf Question 12.
Find the area of the figures A, B, C and D drawn on a squared paper in the following figure by counting squares.
Solution:
(A) Counting the squares, we have 8 squares
∴ Area = 8 sq units
(B) Counting the squares, we have 4 squares
∴ Area = 4 sq units
(C) Counting the squares, we have 5 squares
∴ Area = 5 sq units
(D) Counting the squares, we have 7 squares
∴ Area = 7 sq units
Mensuration Class 6 Extra Questions Higher Order Thinking Skills (HOTS)
Extra Questions On Mensuration For Class 6 Question 13.
A rectangle and a square have the same perimeter 100 cm. Find the side of the square. If the rectangle has a breadth 2 cm less than that of the square. Find the breadth, length and area of the rectangle.
Solution:
Perimeter of the square = 100 cm
Perimeter 100
= 25 cm.
∴ Breadth of the rectangle = 25 cm – 2 cm = 23 cm
Now perimeter of the rectangle = 100 cm
∴ 2 [length + breadth] = 100
length + breadth = 100 ÷ 2 = 50 cm
But breadth = 23 cm
∴ Length = 50 cm – 23 cm = 27 cm
Now, Area of the rectangle
= length x breadth = 27 cm x 23 cm
= 621 sq cm.
Mensuration Class 6 Question Bank Question 14.
Fencing the compound of a house costs ₹5452. If the rate is ₹94 per metre, find the perimeter of the compound. If the breadth is 10 m, find its length.
Solution:
Cost of fencing the compound = ₹5452
and the rate of fencing = ₹94 per metre
∴ Perimeter of the compound = 5452 ÷ 94 = 58 metres
Now breadth of the compound = 10 m.
2 [length + breadth] = 58 m
∴ length + breadth = 58 + 2 m = 29 m
∴ Length of the compound = 29 m – 10 m = 19 m.
Class 6 Maths Extra Questions
- Knowing Our Numbers Class 6 Extra Questions
- Whole Numbers Class 6 Extra Questions
- Playing With Numbers Class 6 Extra Questions
- Basic Geometrical Ideas Class 6 Extra Questions
- Understanding Elementary Shape Class 6 Extra Questions
- Integers Class 6 Extra Questions
- Fractions Class 6 Extra Questions
- Decimals Class 6 Extra Questions
- Data Handling Class 6 Extra Questions
- Mensuration Class 6 Extra Questions
- Algebra Class 6 Extra Questions
- Ratio and Proportion Class 6 Extra Questions
- Symmetry Class 6 Extra Questions
- Practical Geometry Class 6 Extra Questions